Землевпорядні та дорожні роботи виконуються з використанням спеціальної техніки. Для вирівнювання та профілювання ґрунту необхідно купити грейдер, який швидко та якісно впорається з цією операцією. Розглянемо докладніше особливості, функціонал та різновиди даної спецтехніки.

Конструктивні та функціональні особливості

Автогрейдер — самохідний транспорт, оснащений двигуном та КПП. Тягова рама обладнується відвалом, розпушувачем, кирковщиком. Також до основних вузлів відносяться силова установка, трансмісія, два мости з колесами. Грейдерист, який сидить у кабіні, забезпечує пересування грейдера, роботу обладнання. Техніка розрівнює та профільує поверхню земельних ділянок або дорожнього полотна.

За допомогою автогрейдера можна:

  • переміщувати будматеріали;
  • вирівнювати поверхню ґрунтової дороги;
  • планувати шари дорожніх полотен;
  • облаштовувати узбіччя, канави, профілюючи їх стінки;
  • розпушувати спресований ґрунт;
  • розчищати проїжджі шляхи від снігових заметів, потоків бруду, селів.

Автогрейдер John Deere 670B на тлі гірського пейзажу для вирівнювання та профілювання доріг.

Основні технічні характеристики автогрейдерів

Основні робочі параметри та можливості спецтехніки визначаються за типом і потужністю її двигуна, масою, швидкістю, видом трансмісії, основною рамою, двовісною або тривісною конструкцією ходової частини. На працездатність та функціонування впливають колісна формула, мінімальний радіус розвороту. Вибираючи машину на сайті https://ets-group.com.ua/catalog/dorozhno-stroitelnaya_tehnika-grejderu, слід також враховувати характеристики відвалу - основної робочої деталі. Вони представлені шириною, кутами відхилення, можливістю виносу та вертикального відхилення.

Для виготовлення основної рами виробники використовують два варіанти: жорсткий каркас або шарнірне зчленування, що забезпечує максимальну маневреність та високі показники прохідності. При виборі автогрейдера з механічною трансмісією перемикання швидкостей відбуватиметься ступенево, з гідравлічною – здійснюватиметься плавно.

У класифікації грейдерів враховується потужність силового елемента та робоча маса техніки. Для легких параметрів становлять до 120 л. і до 9 т, для середніх – 121-160 к.с. і 9-13 т. Така техніка працює з ґрунтами І та ІІ категорій – з піском, рослинним шаром та дрібним гравієм. У важких автогрейдерах використовуються двигуни потужністю 161-200 к.с., маса складає 13-19 тонн, у надважких — понад 200 к.с. і 19 т. Дані машини управляються з ґрунтами III та IV категорій — важкою глиною, вапняком, сланцем.

Додаткове змінне обладнання

Крім основної робочої деталі, відвалу автогрейдери можуть оснащуватися іншими інструментами. Функція кирковщика — зняття старого дорожнього покриття, видалення коренів дерев, каменів, розпушення грунту, що злежався. Обладнання може розташовуватися попереду, ззаду, іноді – посередині, замінюючи відвал. Снігоочисник кутової форми розміщується спереду та усуває снігові замети або завали на проїжджій частині, зсуваючи їх з обох боків дороги. Для профілювання кюветів та укосів у формі трикутника та трапеції використовується укісник, який фіксується на відвалі. Інертні матеріали переміщуються за допомогою переднього відвалу, який іноді називається бульдозерним.

Автогрейдер – сучасна спецтехніка, потрібна у дорожньому будівництві, шахтній промисловості, реалізації інфраструктурних проєктів.