Незважаючи на поширення електронних ресурсів для читання, друковані джерела інформації не втрачають своєї популярності. Особливий аромат старовинних або свіжонадрукованих сторінок, гладка або шорстка палітурка, ілюстрації, яких можна торкатися, – все це до вподоби людям, які цінують друковані видання. 

Недарма кажуть, книжки купити – то половина діла, бо треба ще органічно розмістити їх у власному приміщенні. Ми попросили дизайнерів інтер’єру дати поради щодо дизайну домашньої бібліотеки, способів її розташування та оформлення, вибору меблів та їхнього розташування. Сподіваємось, серед рекомендацій ви знайдете корисну, потрібну інформацію і скористуєтесь нею. 

Вибір місця для розміщення бібліотеки

Окрема кімната для зберігання книг, доповнена затишним куточком для читання, – на жаль, інколи залишається лише мрією. Для неї немає місця у більшості сучасних квартир та будинків. Якщо є робочий домашній кабінет, то книжкову і читальну зони можна спланувати у ньому. Вітальня теж є чудовим приміщенням для розташування бібліотеки. Її можна обладнати у зона каміна або виділити місце вздовж однієї зі стін або у кутку. Чудовий варіант – виконати функціональне зонування за допомогою книжкового стелажа. 

Якщо у передпокої або коридорі є ніші, їх легко перетворити на місця розташування книжок. Навіть у кухні є можливість зробити полиці для книжок, тим самим виділивши їдальню, як окремий простір. Ефектні варіанти – книжкові стелажі або шафи на балконі/лоджії, під сходами. Бібліотечка з виданнями для дітей має розташовуватись у дитячій кімнаті. Для неї обирають відкритий стелаж з цікавим дизайном: будиночок, тваринка і тому подібне. 

Вітальня з глибокими сірими стінами і великою кількістю книг на вбудованих полицях. У центрі приміщення знаходиться скляний кавовий столик на синьому килимі, оточений м'якими меблями, включно з темно-сірим диваном з подушками і кріслом-шезлонгом. На передньому плані - рожеве крісло і декоративний столик. На стіні висить велике штучне зображення.

Різновиди меблів для зберігання книжок

Друковані видання розташовуються на полицях – вбудованих, навісних, підлогових. Їхній дизайн, форма та кількість залежать від габаритів приміщення, інтер’єрного стилю та інших факторів. Полиці можна розміщувати у будь-яких зонах житла: в узголів’ї ліжка, навколо каміну, телевізора, у коридорних нішах. Якщо ними повністю, на всю висоту, оформлюється стіна, то варто подбати про наявність драбини. Згідно зі стилістикою інтер’єру, книжкову колекцію розбавляють декоративними елементами.

Для впорядкування домашньої бібліотеки часто використовуються шафи. Дверцята, що зачиняються, захищають книжковий простір від пилу, зменшують потреби у частому прибиранні. Модель та конфігурація меблів добирається у гармонії з іншими предметами обстановки. Можна замовити виготовлення виробів з будь-якою формою корпусу – прямокутною, напівсферичною, вигнутою. Гарний варіант, особливо для дитячої кімнати, – шафи та стелажі модельної конструкції. Їх можна переносити, змінювати розміри, з’єднувати у цікаві композиції. 

Види шаф для бібліотеки:

  • традиційні моделі зі стулчастими дверцятами – підходять для класичних інтер’єрів, мають монументальний благородний вигляд;
  • шафи-купе – зі стулками, що розсуваються; використовуються у якості вбудованих, займають простір від підлоги до стелі;
  • розсувні шафи – мають різні механізми відкривання дверцят, вирізняються наявністю висувних полиць, що зручно для пошуку необхідної літератури, прибирання;
  • стелажі (одно- та двосторонні) – найбільш популярні у сучасних інтер’єрах різних стилів; на відкритих полицях розташовують не лише книжки, а й елементи декору, горщики з квітами і т.ін.;
  • вітрини – доцільні для зберігання особливо цінних екземплярів, колекційних книг, рукописів, манускриптів, артефактів; виготовляються зі скляними дверцятами або корпусом зі скла. 

Інтер'єр просторого світлого кабінету з великою кількістю книг на вбудованих у стіну полицях різної форми. У центрі кімнати знаходиться великий дерев'яний стіл з офісним кріслом. Праворуч - робочий стіл з комп'ютером і різним канцелярським приладдям.

Нестандартні ідеї облаштування домашньої бібліотеки

Дизайнери пропонують цікаві варіанти розташування книжкових меблів. Відкриті та закриті полиці можна вписати у комбіновану систему зберігання речей у ТБ-зоні. Гармонійно розміщені навколо каміна полиці-ніші надають приміщенню особливе відчуття затишку. У невеликих квартирах логічно робити «портали» зі стелажів навколо дверного або віконного отвору. Якщо книжки – «різнокаліберні», не мають бути виставлені напоказ, для них підійде вбудована шафа, замаскована під стіну. Розсувні дверцята з затемненим або рифленим склом скриють корінці видань, не порушуючи загальної інтер’єрної композиції.

Полиці-ячейки з однаковим дизайном, розміщені в різних місцях приміщення, складатимуть гармонійний ансамбль в інтер’єрі, об’єднуватимуть його частини. Щоб акцентувати на меблях, книжки можна повернути корінцями до стіни – наповнення стане однотонним. Цікавий дизайнерський тренд – Table Book. Книги, журнали, альбоми розміщуються на журнальних столиках, консолях, комодах і виконують декоративну функцію. 

Сміливо експериментуйте! Який би варіант оформлення бібліотеки ви не обрали, книжки створять оригінальну атмосферу вашого помешкання, наповнять її особливим шармом.