Під час будівництва або ремонту у власників будинків виникає потреба у якісній теплоізоляції. Універсальним матеріалом є екструдований пінополістирол, який ефективно використовується для утеплення практично всіх видів конструкцій. У цій статті наводимо роз’яснення спеціалістів, що таке ЕППС, як він виготовляється, який буває, які має переваги та недоліки та де застосовується. 

Особливості матеріалу

Екструдований або екструзійний пінополістирол часто плутають з пінопластом. Насправді у цих матеріалів однаковий лише склад, бо обидва виготовляються з полістиролу. Пінопласт — крихкий, легко розпадається на білі кульки. При виробництві ЕППС подрібнений гранульований полістирол змішують з хімічними речовинами, що роблять його міцним, вогнестійким і т.п. Розплавлену масу насичують піноутворюючим агентом, а потім пропускають крізь профільовані отвори екструдера. Гранули екструзійного пінополістиролу дуже дрібні — десяті долі міліметра, з максимальним зчепленням. Матеріал виробляється під впливом високої температури та тиску. ЕППС можна придбати у форматі плит, стрічок, декоративних елементів. 

Головні переваги та недоліки ЕППС

Плити екструдованого пінополістиролу випускаються з різними габаритними параметрами, гладкою та рельєфною поверхнею, рівними та ступеневими торцевими гранями. Останній варіант забезпечує монтаж без наскрізних стиків, що дуже важливо при суцільному утепленні, оскільки унеможливлює наявність містків холоду. Треба знати, що плити ріжуться лише термоінструментом і під час нагріву вище +70° С виділяють токсичні речовини. Під дією вогню матеріал майже не горить, але плавиться, виділяючи токсичний дим. Також матеріал не рекомендовано застосовувати для утеплення дерев’яних будинків через дуже низьку паропроникність. Волога залишається у деревині, в конденсат не вивітрюється, що призводить до гниття дерева. Ці два фактори не применшують цілого ряду особливостей, які має так званий экструдированный пенополистирол у будівництві.

Переваги матеріала

  • надзвичайно високі теплоізоляційні якості;
  • підвищена міцність;
  • невелика вага;
  • хороша звукоізоляція;
  • простота обробки;
  • швидкість і всесезонність монтажу;
  • стійкість до впливу вологи, ультрафіолетового випромінювання;
  • несприйнятливість до грибка, цвілі, гниття;
  • вогнестійкість.

Застосування

Екструзійний пінополістирол застосовується під час будівництва, прокладання комунікацій, копання колодязів. Ним утеплюють стіни, фундаменти та цоколі, підлогу і перекриття, підвали та підпілля, покрівлі, вимощення. Краще утеплювати будівлі зовні, закриваючи потім ЕППС навісним фасадом або штукатуркою. Якщо плити використовуються зсередини споруди, варто добре продумати вентиляційну систему, щоб повітря не залишалось вологим. 

Крім утеплення основних конструктивних елементів будівель, матеріал використовується для теплоізоляції підземних та наземних трубопроводів, колодязів, кесонів, підвалів, теплиць, що опалюються. Його вкладають у якості підкладки на чорнову основу під час облаштування водяної теплої підлоги, використовують, як незйомну опалубку при зведенні фундаментів та стін. 

Обираючи ЕППС для облаштування теплоізоляції, слід враховувати, що він легко руйнується під впливом бітумних мастик, ацетону, толуолу, фарб та клеїв з неорганічними розчинниками у складі, нафтових олій, просочень для деревини. Тому важливо уважно слідкувати за складом матеріалів, що контактуватимуть з поверхнею екструдованого пінополістиролу. 

Тепер ви багато знаєте про ЕППС і можете вирішувати щодо доцільності його використання у якості теплоізоляції саме для вашого будівельного об’єкту.