Процеси будівництва неможливі без використання цементу та бетону. Використовуючи спеціальний пластифікатор для розчину , можна значно покращити експлуатаційні властивості цих матеріалів. За допомогою різних видів добавок бетон стає зручнішим в обробці, міцнішим, довговічнішим. Існують різновиди пластифікаторів, що відрізняються складом та функціями.

Сфери застосування пластифікаторів

Добавки виготовляються у двох станах. Порошкоподібні препарати можна придбати у щільних мішках із міцних полімерів, рідкі – у герметичних каністрах об'ємом від одного до 20 літрів. Функції пластифікаторів: надають розчину податливість для рівномірного розподілу при укладанні, підвищують водонепроникність та міцність, роблять бетон стійкішим до стиснення, вигину. Добавки не дозволяють суміші розшаровуватись під час перевезення, регулюють швидкість застигання.

Пластифікатори додаються під час будівництва багатьох великогабаритних об'єктів: довговічних дорожніх покриттів, мостів, водосховищ. Добавки використовуються також при зведенні висотних та малоповерхових будівель: при заливанні різних типів фундаментів, армованих залізобетонних конструкцій (колони, стовпи та ін.), монолітної та теплої підлоги. Пластифікуючі компоненти необхідні при кладці цегли, каменю, блоків, облицювання фасадів. З їх додаванням виконуються зовнішні роботи з благоустрою: заливаються садові доріжки, під'їзні колії, патіо та літні майданчики, облаштовуються басейни та декоративні водоймища.

Різновиди пластифікаторів за силою дії:

  • слабкі – з органічно-кремнієвих сполук, підходять для малих об'єктів, підвищують пластичність та гідрофобність;
  • середні – лігносульфонатні, сприяють покращенню плинності, гідроізоляційних якостей, збільшенню стійкості до солей;
  • сильні – у складі лігносульфонати + акрилати, що забезпечують надійність укладання при вібраціях;
  • надсильні – в основі нафталін + сірчана кислота + формальдегід, зі збільшенням рухливості розчину не знижують його міцності.

Типи добавок, що пластифікують, за призначенням

Виробники випускають пластифікатори, які виконують різні функції. Стабілізуючий склад використовується під час перевезення бетонної суміші на далекі відстані автомобільним міксером. З ним бетон не розшаровується і не потребує тривалого вібрування під час заливання. Існують пластифікатори, що зменшують кількість води, щоб розчин був більш пластичним, текучим, швидше та якісніше заповнював опалубні конструкції. Прискорювачі та сповільнювачі затвердіння бетону роблять швидкість застигання оптимальною.

Добавки, що підвищують гідрофобні характеристики, надають конструкціям, що заливаються, високу стійкість до вологи. Протиморозні – надають можливість працювати з бетоном, незалежно від пори року. Практично всі пластифікатори дозволяють швидко видалити з розчину повітряні бульбашки, сприяючи міцності та довговічності конструкцій. Для заливання високонавантажених бетонних конструкцій, що під впливом численних негативних чинників, використовують суперпластифікатори. Це дорогі добавки універсального типу. Вони поєднують функціонал всіх перерахованих вище різновидів пластифікаторів.

"Плюси" від використання пластифікаторів

За допомогою добавок можна зменшити кількість цементу, що витрачається, без зниження міцності. Компоненти суміші легше розподіляються та змішуються, стають рухливими та текучими. З ними можна працювати бетононасос. У готовому бетоні не з'являються порожнечі, зменшуються пори, що підвищує його міцність, морозостійкість, продовжує термін служби. З використанням добавок, що пластифікують, покращується адгезія між елементами в армованих конструкціях, а усадка - зменшується. Розчин не потребує додаткових обробок, легше розрівнюються стяжки, застигання проходить однорідно, тому не з'являються сколи, тріщини.

Способи уникнути помилок під час використання добавок

Щоб результат застосування пластифікатора відповідав вашим очікуванням, необхідно правильно вибрати його за складом та призначенням. Строго дотримуйтесь рекомендацій та інструкцій виробника щодо зберігання та використання препарату. Захищайте органи зору та шкіру від потрапляння частинок речовини. Не використовуйте бетон марки, яка не відповідає виду робіт або прострочена. Не намагайтеся заощадити пластифікатор, додаючи до розчину зайву воду.

При грамотному виборі та правильному використанні пластифікаторів, ваші будівельні проекти завжди будуть успішними та надійними.