Секрети вибору хорошого стабілізатора
Функціонування побутових приладів, оргтехніки, промислового обладнання залежить від стабільності електромережі. На жаль, система електропостачання є недосконалою, якість подачі електроенергії – нестабільною, тому напруга падає, скаче, вид сигналу спотворюється, з'являються імпульсні та високочастотні перешкоди. Щоб захистити електрообладнання та техніку від ламання, продовжити термін експлуатації, необхідно правильно вибрати стабілізатор напруги та використовувати його.
Функції стабілізатора
Головне завдання пристрою – корекція та підтримка необхідних параметрів напруги, що видається, сили струму, опору в безперервному режимі. Існує рейтинг стабілізаторів, в якому зібрано кращі нові моделі, професійно подано їхні переваги та недоліки. З його допомогою легко вибрати прилад, що стабілізує, з необхідними функціями.
Додаткові опції стабілізаційних приладів:
- корекція форми вихідного сигналу;
- захист від перегрівання, короткого замикання;
- авто відключення при перевищенні показників напруги на вході (верхню/нижню межу встановлює користувач);
- пригнічення перешкод за допомогою вихідного фільтра;
- контроль параметрів; можливість дистанційного керування.
Особливості використання стабілізаторів
Тільки при стабільних допустимих показниках у мережі експлуатація пристроїв буде безпечною та ефективною. Стандартні параметри електромережі затверджені ГОСТом, а також допустимі відхилення показників не більше ніж на 10%. В однофазній мережі допускаються коливання діапазону 198-242V. Але такі перепади впливають на роботу особливо чутливої електронної техніки, тому їй необхідний обов'язковий захист.
Стабілізатори випускаються з різними характеристиками потужності, що впливають на можливість вирішувати певні завдання. Моделі малої потужності (1-2 кВт) здатні обслужити до двох електроприладів. Пристрої до 5 кВт забезпечують захист невеликої групи техніки. Більш потужні нормалізатори монтують на вході мережі перед лічильником. Вони сприяють стабільності у всій внутрішній електромережі.
Основні характеристики стабілізаторів
Сучасний ринок дає можливість вибрати оптимальний стабілізуючий пристрій з безлічі варіантів. Є прилади, які забезпечують різні можливості. За принципом дії виділяють релейні, електронні, електромеханічні, гібридні інверторні нормалізатори. Щоб максимально захистити чутливу техніку, потрібно правильно вибрати модель із характеристиками, що відповідають умовам експлуатації.
Для домашнього використання, де зазвичай потрібне стабільне живлення 220 В для телевізорів, ноутбуків та кухонної техніки, оптимальним вибором буде однофазний стабілізатор напруги. Він ідеально підходить для підтримки постійної напруги для побутової техніки.
У промислових умовах, де обладнання часто працює від трифазної мережі 380 В, рекомендується використовувати стабілізатори трифазні напруги для забезпечення надійного захисту. Важливо врахувати, що при відключенні однієї з фаз весь комплекс може виявитися без електропостачання. Вирішення цієї проблеми — використання трьох окремих однофазних стабілізаторів, кожен з яких відповідатиме за свою фазу, забезпечуючи безперервність роботи обладнання.
Характеристики, на які слід звернути увагу:
- вихідна потужність (з резервом у 30-35% від сумарної споживаної);
- час реакції/швидкість (у мілісекундах);
- точність виконання стабілізації – похибка 1-3% для великої кількості чутливої електроніки, 3-5% для менш чутливої техніки, 5-10% для стійкого обладнання малої потужності;
- кількість фаз – одна (220V) чи три (380V).
Для домашнього використання також важливі габарити пристрою, його дизайн, рівень шуму, що видається при роботі. При грамотному виборі стабілізатор безперебійно працюватиме понад 5-10 років, значно продовжуючи термін служби електроустаткування. Тепер ви знаєте основні параметри сучасних пристроїв та зможете знайти прилад, що відповідає бажаним показникам.
Залишити коментар