Кожна людина хоче, щоб її дім був неповторним, особливим, мав власний характер. Зробити оселю абсолютно винятковою допомагають вітражі в інтер’єрі, оформленому у будь-якому стилі: від класики до мінімалізму. Які існують техніки виконання вітражних композицій, як обрати оптимальний варіант та якими способами інтегрувати в обстановку квартири або будинку? Рекомендації від професійних дизайнерів інтер’єру. 

Методи створення вітражів

Ще у Давньому Єгипті була відома технологія з’єднання дрібних шматочків скла. У середньовічній Європі мистецтво вітража розквітло, коли майстри винайшли спосіб виготовлення різнокольорового скла. У кінці XIX століття вітражними елементами почали прикрашати не лише вікна готичних храмів, але й інтер’єри громадських будівель та приватних маєтків. Зараз в Україні вітражі стають дизайнерським трендом, а їх виготовлення перейшло на новий рівень.

Скляна настільна лампа в стилі Тіффані з кольоровим абажуром на тлі сірого цегляного муру з червоними декоративними подушками на сірому дивані.

Основні сучасні способи створення вітражів:

  • набірний – класичний, з прозорими шматками кольорового скла у каркасі з латуні, міді, алюмінія (перегородки, настінні панно, ширми);
  • Тіффані – створення плоских і об’ємних, філігранно-складних композицій з найдрібніших скляних шматочків на мідному каркасі (лампові абажури, картини);
  • ф’юзинг – запечений опуклий і товстий декор без швів і металу (перегородки, вікна, скло у дверях ванної кімнати);
  • кастинг – запікання скла з металевими контурами (ширми, вставки у меблі);
  • травлення – випалювання кислотною пастою малюнка на склі (вітражні вікна, стелі, перегородки);
  • фацетний спосіб – важка композиція з товстого скла (для невеликих площ);
  • піскоструминна технологія – матовий малюнок схематичного виду (оформлення дверей, перегородок, стель у приміщеннях із підвищеною вологістю);
  • бюджетні імітації вітражної техніки – плівковий та контурний вітражі.

Способи використання вітражів 

Популярне застосування вітражних композицій – оформлення вікон і дверей. У приватному будинку вітражем можна прикрасити навіть фасад. Скло вхідних та міжкімнатних дверей, великі вікна ванної та зимового саду, на сходових майданчиках виконують у різних техніках. У внутрішніх приміщеннях з вільним плануванням облаштовуються ширми та перегородки з вітражними вставками. Вони розкішно виглядають, розділяючи зони кухні та їдальні, робочий простір і вітальню. Найскладніший варіант виконання – це стельовий плоский або вигнутий вітраж різної геометрії. Його монтують у конструкцію з гіпсокартону і доповнюють підсвіткою для створення ефектного акценту у ванній, передпокої, спальні. 

Біла міжкімнатна двері з вітражним склом золотистого кольору у класичному інтер'єрі зі світлими вбудованими шафами.

Вітражі у меблях та декорі

Для прикрашання простору вітражні композиції використовують у меблевих фасадах. З них роблять вставки у дверцята шаф і кухонних шафок, корпуси комодів, стільниці журнальних столиків. Вітражем можна прикрасити тумбочку або спинку ліжка. Вітражне панно на стіні у вітальні, у вікні вздовж сходів, у ніші передпокою привертає увагу. Ваза, блюдо, статуетка або мініатюрна картина на підставці – помітні деталі інтер’єру, які виконують однакову естетичну роль, незалежно від розміру. Розкішним акцентом стане вінтажна люстра, бра, торшер, настільна лампа Тіффані, що створюватиме неповторні світлові ефекти. Неймовірно виглядатиме також вітражний декоративний екран каміну у вітальні або фартух на кухні.

Скляна люстра в стилі Тіффані з витонченими декоративними елементами, встановлена на білосніжній стелі з ліпниною.

Вітражні композиції доречні в інтер’єрі різних кімнат. Вони виконуються у величезній палітрі кольорів і гармонійно виглядають у сусідстві з деревом, камінням, цеглою, металом, будь-якими матеріалами оздоблення поверхонь. Вітраж зробить вашу оселю привабливою та неповторною.