Будівництво будинку — відповідальна справа, і вибір правильних будівельних матеріалів відіграє ключову роль у цьому процесі. Серед різноманітності доступних ресурсів пиломатеріали залишаються на піку популярності завдяки своїй естетиці, архітектурним та експлуатаційним характеристикам. Давайте трохи розберемося з визначенням, видами та призначенням.

Що являють собою пиломатеріали

Це деревина, що пройшла первинну обробку. Залежно від способу обробки та призначення матеріали діляться на кілька типів. Розуміння їх особливостей допоможе вибрати та замовити пиломатеріали, що підходять для будівництва власного будинку та його оздоблення.

Соснові пиломатеріали

Існує безліч лісоматеріалів, які різняться видами та призначенням. Вам як майбутньому власнику приватного будинку буде корисно дізнатися, які різновиди матеріалів для яких цілей застосовуються.

Види пиломатеріалів для будівництва будинку

 1. Брус та його варіації, зустрічається у вигляді свіжозрізаного, сухого без обробки та акуратно обробленого клеєного. Його стандартні розміри коливаються від 2 до 6 метрів. Найчастіше має форму чотирикутника, але також є трикутні та двогранні варіанти. Додатково може бути обладнаний профілем або мати циліндричну форму. Застосовується для будівництва стін, перекриттів, ригелів.
 2. Імітація бруса. Це струганий матеріал, що імітує натуральний брус, легко кріпиться завдяки пазам та шпунтам. Ідеально підходить для створення ефекту природної дерев'яної обшивки, виконуючи декоративну та захисну функцію.
 3. Звичайні дошки. Широко доступні на ринку ці дошки мають різні товщини та ширину. Залежно від способу обробки кромок, вони класифікуються як обрізні та необрізні. Дошка використовується для підлоги, виготовлення меблів, огорож. Тонка дошка зі з'єднанням «шип-паз», підходить для обробки бань, саун, лоджій, балконів та інших приміщень.
 4. Терасні дошки. Ідеально підходять для вуличних споруд. Відмінність між терасними та палубними дошками полягає в дизайні кромок та способі встановлення.
 5. Щит — це листковий пиломатеріал, що складається з кількох пластів деревини. Використовується в меблевому виробництві, для декоративних та конструктивних робіт.
 6. Дошки для підлогових покриттів — профільовані елементи служать для створення якісної та красивої підлоги. Вони ретельно оброблені з усіх боків і підходять для багаторазового шліфування, забезпечуючи відмінну ізоляцію від шуму та холоду.
 7. Вагонка – тонкий дерев'яний матеріал, завдяки з'єднанню «шип-паз», ідеально підходить для внутрішнього та зовнішнього оздоблення будинків. Вона багатофункціональна і може використовуватись для обшивки різних поверхонь. Є класичний варіант і покращений – євровагонка.
 8. Фанера складається з декількох склеєних разом шарів тонкої деревини. Міцна та стійка до викривлення, завдяки чому знайшла широке застосування в меблевій промисловості, авіабудуванні та будівництві.
 9. Додаткові елементи для лазень та саун. Включають різні аксесуари, починаючи від прикрас і закінчуючи елементами вентиляції.

Сама по собі деревина має відмінні теплоізоляційні властивості. При правильній установці та додатковій ізоляції дерев'яний будинок зберігає тепло взимку та прохолоду влітку. До того ж дерево природно поглинає звук, забезпечуючи тишу всередині будинку. Нижче наведені детальніші її переваги.

Переваги пиломатеріалів

 • Екологічна чистота та безпека: пиломатеріали виробляються з природної сировини, не містять шкідливих речовин та не виділяють токсичних випарів.
 • Створення затишку: деревина надає інтер'єру або екстер'єру особливу теплоту та атмосферність.
 • Геометрична правильність: пиломатеріали мають мінімум дві паралельні площини, що забезпечує зручність у монтажі та обробці.
 • Стандартизація: пиломатеріали мають певні форми та розміри, що спрощує процес будівництва.
 • Легкість: відносно невелика вага пиломатеріалів забезпечує простоту транспортування та монтажу.
 • Висока якість поверхні: верхній шар може бути гладким або шорстким, залежно від вимог до кінцевого продукту.
 • Міцність і довговічність: сучасні технології обробки деревини, такі як просочення, антисептики та вогнезахисні засоби, роблять дерев'яні конструкції стійкими до вологи, плісняви, комах та пожеж.
 • Без вад: пиломатеріали високої якості не мають дефектів, які можуть вплинути на зовнішній вигляд або експлуатаційні характеристики.
 • Легкість обробки: дерев'яні заготовки легко піддаються різним видам обробки, будь то фарбування, шліфування або фрезерування.
 • Міцність: деревина має хороші характеристики міцності, що дозволяє використовувати пиломатеріали в конструкціях різного ступеня навантаження.
 • Стійкість до зовнішніх факторів: пиломатеріали добре пручаються перепадам температур, волозі та холоду, що робить їх ідеальним вибором для будинків, що будуються в різних кліматичних умовах.

Матеріали з натурального дерева легко обробляються, що дає можливість будівельникам створювати унікальні архітектурні рішення та дизайни, неможливі для інших матеріалів.

Як правильно замовити пиломатеріали для будівництва будинку

 1. Визначтеся з проєктом. Перед тим, як почати замовляти матеріали, переконайтеся, що у вас є чіткий та завершений проєкт будинку. Це допоможе вам точно визначити, які матеріали та в якій кількості знадобляться.
 2. Виберіть тип деревини. Різні породи дерева мають особливості. Модрина стійка до вологи, сосна – м'яка та легка в обробці, дуб – міцний та довговічний. Визначте, яка деревина підійде для вашого регіону та типу будівництва.
 3. Оцініть якість матеріалу. При виборі пиломатеріалів зверніть увагу на їхній зовнішній вигляд: відсутність тріщин, гнилі, викривлень. Також переконайтеся, що матеріал пройшов необхідну обробку - антисептування, просочення від плісняви та інше.
 4. Розрахуйте розміри. Крім типу деревини, важливими є і її розміри. Уточніть у майстрів довжину, ширину та товщину пиломатеріалів, які будуть використовуватись у різних частинах будинку.
 5. Розгляньте можливість доставки. Організація доставки – важливий момент. Дізнайтеся, чи надає постачальник послугу доставки, які її вартість та терміни. Також уточніть умови завантаження та розвантаження матеріалів.
 6. Запас матеріалів. Рекомендується замовляти пиломатеріали з невеликим запасом (близько 10%), щоб компенсувати можливі втрати чи помилки під час будівництва.
 7. Укладіть договір. Під час укладання договору на постачання пиломатеріалів переконайтеся, що всі деталі: ціна, обсяг, терміни постачання, гарантії – чітко прописані та обидві сторони беруть їх до уваги.

Замовляйте перевірені пиломатеріали

Їхня якість відіграє ключову роль. Враховуючи різноманітність доступних матеріалів, можна підібрати оптимальний варіант для будь-яких будівельних чи оздоблювальних робіт. Все залежить від специфіки завдання, яке потрібно розв'язати.

Правильний вибір пиломатеріалів для будівництва будинку – це ваша інвестиція у довговічність, екологічність та красу вашого майбутнього житла. При правильному підході та використанні сучасних технологій дерев'яний будинок може стати надійним та затишним притулком на десятиліття.

Будьте уважні, вивчайте ринок та довіряйтесь перевіреним постачальникам. А якщо потрібна компетентна консультація – зверніться по допомогу до професіоналів.