Керамічна плитка залишається одним із найпопулярніших матеріалів для обробки приміщень. Її історія почалася задовго до винаходу папірусу та пороху, з першими зразками, датованими 3000 роком до н.е. Її виробництво досить просте: основа із суміші глини, піску та інших осадових порід обпалюється у печі при температурі понад 1100 градусів Цельсія і потім покривається кольоровою глазур'ю для створення захисного та декоративного шару.

Однак, коли справа доходить до вибору матеріалів для власного будинку, ви можете розгубитися. Серед безлічі сучасних варіантів, купити плитку відповідного дизайну та розміру, а головне, вгадати з кількістю – не просто. Паніку убік, після прочитання цієї статті ви будете інформаційно підкованою людиною і зможете сміливо вирушити за покупками до найближчого будівельного магазину. 

Трохи про матеріал

Давайте по черзі. Керамічна плитка – це універсальний матеріал, який використовується не тільки для облицювання стін та підлоги, але й іноді навіть для стель. В Україні керамічна плитка традиційно популярна при ремонті ванних кімнат та кухонь, завдяки своїм високим експлуатаційним якостям, таким як довговічність, практичність та універсальність. За технічними характеристиками плитка значно перевершує такі матеріали, як шпалери, що миються, або пластикові панелі.

Кухонная раковина с хромированным смесителем, белая плитка с рельефным узором на фартуке и деревянная столешница с плетёной корзиной.

Особливості керамічної плитки для дому

Відмінність керамічної плитки від інших способів облицювання полягає в методі виробництва та властивостях матеріалу. Сучасні вироби виготовляються методом пресування, що є технологічним та економічним. Переваги керамічної плитки включають її довговічність, практичність, вогнестійкість, антистатичність, стійкість до вицвітання та вигоряння, а також міцність. Це робить її ідеальним вибором для багатьох будівельних та оздоблювальних проєктів.

Керамічна плитка буває двох видів: настінна та підлогова. Настінна плитка, що зазвичай має товщину 7-8 мм, ідеально підходить для облицювання стін на кухні або у ванній кімнаті. Вона не призначена для високих навантажень, тому використання її як покриття для підлоги небажано. Зате в парі з нею добре виглядає вінілову підлогу . У той час як керамограніт завдяки своїй товщині від 8 до 10 мм і високої міцності, може використовуватися як для стін, так і для підлоги, забезпечуючи універсальність і довговічність в будь-якому просторі.

Керамічна плитка або керамограніт

У магазинах ви часто знайдете два зовні схожі матеріали: керамічну плитку та керамограніт. Обидва підходять для внутрішнього оздоблення і можуть зустрічатися в одній колекції, але мають унікальні характеристики.

Керамограніт відрізняється від керамічної плитки своєю універсальністю та широким спектром застосування. У той час як керамічна плитка найчастіше використовується в опалюваних приміщеннях, керамограніт завдяки своїй високій морозостійкості та низькому рівню поглинання води може бути використаний як усередині, так і зовні будівель. Це робить його ідеальним вибором для балконів, що не опалюються, і для мощення на вулиці, де матеріали піддаються впливу навколишнього середовища.

Традиційний поділ плитки на настінну та підлогову не настільки актуальний для керамограніту, тому, що більшість його варіантів є універсальними. Це означає, що керамограніт може бути використаний як для облицювання стін, так і для укладання на підлогу, що дозволяє створювати єдиний дизайнерський стиль та забезпечувати цілісність зовнішнього вигляду.

Така універсальність не тільки розширює горизонти для архітекторів і дизайнерів, але й робить його більш економічним варіантом для власників будинків, оскільки один і той же матеріал можна використовувати в різних частинах проєкту, зменшуючи кількість необхідних матеріалів і спрощуючи процес підбору.

Современный интерьер с мраморной керамической плиткой, уютной зоной отдыха, яркими акцентными подушками и элегантной столовой областью.

Де застосовується плитка та керамограніт у будинку

Плитка для підлоги та керамограніт є відмінним вибором для облаштування різних поверхонь в будинку завдяки їх міцності, вологостійкості та легкості в догляді. Підлогова керамічна плитка з товщиною 8-9 мм часто використовується в місцях, де необхідне регулярне вологе прибирання, таких як передпокої, кухні та ванні кімнати. Ці приміщення піддаються підвищеній вологості та забрудненням, і тут плитка виступає не лише як практичне, а і як естетичне рішення.

Керамограніт, завдяки своїй високій зносостійкості та низькому водопоглинанню, підходить для підлог практично в будь-якому приміщенні, включаючи ванні кімнати, кухні, вітальні, спальні та кабінети. Він ідеальний для місць з інтенсивним пересуванням людей та високими експлуатаційними вимогами.

Крім того, використання керамограніту або плитки для підлоги для виділення окремих зон в приміщенні дозволяє дизайнерам створювати унікальні й функціональні інтер'єри. Наприклад, зонування простору в поєднаній вітальні з кухнею, виділення вхідної зони в передпокої або оформлення ділянки перед каміном. Такий підхід дозволяє гармонійно поєднувати різні типи покриттів для підлоги, такі як паркет або ламінат, з керамічною плиткою, створюючи оригінальний і функціональний інтер'єр.

Аспекти, на які звертати увагу при виборі кліматичної плитки:

 1. Призначення плитки: першим кроком є визначення, де буде укладена плитка. Плитка для підлоги та стін має різні характеристики. Наприклад, плитка для підлоги часто більш міцна та слизька.
 2. Міцність та клас зносостійкості: керамічна плитка класифікується за своєю здатністю витримувати знос. Це вимірюється за шкалою від 1 до 5 (PEI рейтинг), де 5 означає максимальну стійкість до зношування. Для високопрохідних місць, таких як кухні та вхідні зони, рекомендуються плитки з більш високим PEI.
 3. Водопоглинання: важливий показник для ванних кімнат та зовнішніх робіт. Плитка з низьким рівнем поглинання води менше схильна до руйнування при замерзанні та краще підходить для вологих приміщень.
 4. Розмір та формат: розмір плитки впливає на візуальне сприйняття простору. Великі плитки можуть зробити маленький простір здається більшим і навпаки.
 5. Колір та дизайн: вибір кольору та дизайну залежить від особистих уподобань та загального стилю інтер'єру. Світлі кольори роблять простір повітрянішим, тоді як темні можуть додати затишку.
 6. Текстура: текстурована плитка може запобігти ковзанню, що особливо важливо у ванних кімнатах та інших вологих приміщеннях. Вона також додає естетичної привабливості.
 7. Стійкість до хімікатів і плям: якщо плитка піддаватиметься впливу різних речовин, важливо переконатися, що вона стійка до хімікатів і не буде легко бруднитися.
 8. Простота укладання та обслуговування: деякі плитки вимагають професійного укладання та спеціального догляду. Дізнайтеся, чи для вашої плитки потрібна спеціальна затирка і як часто її слід чистити.

Ступінь зносостійкості керамічної плитки

Це ключовий показник, що впливає на довговічність та практичність матеріалу у різних умовах експлуатації. Він оцінюється за шкалою PEI (Porcelain Enamel Institute).

5 груп класифікації плитки:

 • Група I: ідеально підходить для приміщень з низьким ступенем навантаження на підлогу, таких як ванни або спальні. Тут проходить мінімальна кількість людей, тому плитка не піддається сильному зносу.
 • Група II: рекомендується для використання в житлових приміщеннях із середньою прохідністю, наприклад, у вітальнях або робочих кімнатах, де навантаження на плитку більше, ніж у спальні, але все ще помірне.
 • Група III: підходить для місць з помірним рівнем забруднення та прохідності, таких як офісні приміщення, домашні кухні та балкони. Це оптимальний вибір для багатьох домашніх та комерційних просторів.
 • Група IV: призначена для приміщень, що інтенсивно експлуатуються, таких як виробничі цехи, кафе, столові та магазини. Вона здатна витримувати високі навантаження та часте забруднення.
 • Група V: вважається найбільш зносостійкою і може бути використана в будь-яких приміщеннях, включаючи ті, які зазнають надзвичайно високих навантажень, таких як вокзали, аеропорти чи торгові центри.

При виборі плитки для конкретного застосування важливо оцінювати не лише естетичну сторону, а й практичні аспекти, такі як передбачувана інтенсивність експлуатації та типові умови використання приміщення. Це забезпечить не лише привабливий зовнішній вигляд, а й довговічність оздоблювального матеріалу.

Алгоритм вибору керамічної плитки для дому

 1. Натхнення та дизайн: почніть зі збирання ідей, вивчіть каталоги виробників, журнали з дизайну інтер'єру, веб-сайти та соціальні мережі, де можна знайти багато прикладів використання керамічної плитки та керамограніту. Визначте переваги в плані кольору, текстури, розміру та загального стилю, який ви хочете втілити.
 2. Заміри простору: перед походом у магазин зробіть точні виміри приміщення, де проводитиметься укладання. Це дасть вам уявлення про кількість необхідного матеріалу та допоможе уникнути зайвих витрат.
 3. Оцінка візуальних якостей: враховуючи особливості приміщення, подумайте про те, як світло взаємодіятиме з поверхнею плитки. Глянцеві поверхні відображають більше світла і можуть візуально розширювати простір, але вони також схильні до появи видимих забруднень і подряпин. Матові та текстуровані варіанти, навпаки, приховують дрібні дефекти та забезпечують краще зчеплення з поверхнею.
 4. Вибір у магазині: озброївшись вимірами та уявленням про бажаний дизайн, вирушайте до магазину. Уважно розгляньте всі варіанти, враховуючи не лише зовнішній вигляд, але й технічні характеристики, такі як ступінь зносостійкості (PEI), вологопоглинання, ковзання та морозостійкість.
 5. Консультація із фахівцями: попросіть допомоги у продавців-консультантів. Вони допоможуть не тільки підібрати плитку, що відповідає всім вимогам, але й розрахувати необхідну кількість матеріалу, виходячи із вимірів, і дадуть поради щодо догляду за плиткою.
 6. Відповідність бюджету: при виборі плитки завжди враховуйте свій бюджет. Це допоможе уникнути непотрібних переплат і вибрати найкращий варіант у межах доступної суми.

Вибір керамічної плитки або керамограніту - це не просто придбання будматеріалів, а важливий етап створення інтер'єру. Вибираючи їх, приділяйте час на кожен етап, не поспішайте, і тоді ви зможете знайти ідеальне рішення, яке прослужить довгі роки, радіючи очам та відповідаючи вашим потребам. А якщо вам потрібна допомога, звертайтесь до професіоналів.