П

Установкою бойлера вирішуються всі проблеми водопостачання гарячої води до міської квартири або заміського будинку. Виникає лише одне питання, як вибрати бойлер, щоб за мінімальних витрат отримати максимальний ефект? Слід зважати на: технічні параметри пристрою, особливості конструкції та репутацію компанії виробника. У статті розглядаються виключно електричні прилади для підігріву води.

Зміст

1. Основні критерії вибору бойлера

2. Класифікація бойлерів

2.1 За обсягом

2.2 За потужністю

2.3 За формою

2.4 За способом встановлення

3. Внутрішні покриття бака бойлера

4. Типи керування та електрична схема бойлера

5. Правила встановлення та підключення бойлера

6. Які бойлери краще — із «сухим» чи «мокрим» ТЕНом?

7. Які нагрівачі краще – проточні чи накопичувальні?

8. Найкращі виробники бойлерів

9. Поради спеціаліста з вибору бойлера

Как выбрать бойлер
Як вибрати бойлер

Основні критерії вибору бойлера

Головна функція цього побутового приладу полягає у підігріві води та підтримці встановленої температури. Для відповіді на запитання: який вибрати бойлер? Позначте:

 1. Тип водонагрівача - проточний або накопичувальний
 2. Мінімально необхідну продуктивність або об'єм пристрою
 3. Максимально допустиму потужність виходячи із стану електропроводки
 4. Форму резервуара та спосіб його монтажу: підлоговий, настінний або в ніші під миттям
 5. Матеріал бака або його покриття
 6. Конструкцію електронагрівального елемента
 7. Фірму виробника
Электрический бойлер в ванной комнате
Електричний бойлер у ванній кімнаті

Класифікація бойлерів

Бойлери розрізняються за принципом дії, вони бувають: накопичувального та проточного типу. Крім того, вироби мають різну ємність, потужність нагрівального елемента та форму резервуара. Вони можуть встановлюватися вертикально або горизонтально, а є моделі, які можуть монтуватися способом вибору користувача. Розберемося у цих аспектах докладніше.

Бойлер в ванном интерьере
Бойлер у ванній кімнаті

За об'ємом

Місткість водонагрівача визначається потребою мешканців квартири або заміського будинку у гарячій воді. При вирішенні питання, який обсяг бойлера вибрати, виходять із наступних підходів:

 1. Пристрій ємністю 10-15 літрів достатньо для господарських потреб: миття посуду на кухні та рук у ванній. Воно має невеликі габарити і може бути встановлене під мийкою або у маленькому поєднаному санвузлі. При підборі необхідного зразка зверніть увагу на розташування водяних патрубків.
 2. Водонагрівач об'ємом 30 літрів розрахований на одного споживача і підійде для маленької квартири або кімнати гуртожитку. Такої кількості гарячої води вистачить на те, щоби прийняти душ і провести прибирання.
 3. Бойлери із резервуаром від 50 до 80 літрів призначені для сімейної пари. Вони відносно невеликі і не займають багато місця, а отже, для них знайдеться місце у малогабаритній студії.
 4. Моделі, що вміщують 100 літрів води - найкращий варіант для сім'ї, що проживає в міській квартирі, з двома дітьми. Продуктивності такого пристрою вистачить на те, щоби всі прийняли душ або для наповнення стандартної ванни.
 5. Нагрівальний прилад на 150 літрів забезпечить можливість приймати ванну сім'ї із двох-трьох людей.
Какой объем бойлера необходим?
Який обсяг бойлера потрібний?

За потужністю

При визначенні електричних параметрів водонагрівача виходять з двох критеріїв:

 1. Характеристики електромережі квартири чи будинку
 2. Кількість споживачів. Мінімальна кількість гарячої води становить 20-30 л на одного мешкаючого, для комфортного користування розраховуйте на показники від 30 до 60 л.

Витрата води залежить від звичок членів сім'ї і протягом тривалого періоду він практично постійний. Принаймні витрати гарячої води відбувається її нагрівання з допомогою роботи Тена. Як вибрати потужність бойлера, так щоб вона була одночасно і достатньою не була надмірною? Існує спеціальна формула, в якій враховуються: ємність пристрою, температура на виході та на вході, а також час нагрівання. Розрахунки показують, що для середньої сім'ї з трьох-чотирьох осіб потрібен водонагрівач в 80-100 л потужністю 1,5-2 кВт.

При покупці бойлера слід враховувати, що проводка у більшості квартир однофазна і до звичайної розетки можна підключати споживачі трохи більше 3,5 кВт. Існують силові лінії із спеціальними трироз'ємними розетками, розраховані на водонагрівачі потужністю до 7 кВт. Більш потужні пристрої підключаються до трифазних промислових мереж.

Таблица определения времени нагрева воды в накопительных бойлерах
Таблиця визначення часу нагрівання води в накопичувальних бойлерах

По формі

Водонагрівачі накопичувального типу бувають: циліндричними різного діаметра та у вигляді паралелепіпеда. Вирішуючи питання, який бойлер вибрати за формою, потрібно враховувати такі різновиди:

 1. Циліндричні моделі з перетином 500 мм і більш недорогі.
 2. Slim-бойлери зменшеного до 385 мм діаметра, виглядають не такими важкими і швидше нагріваються.
 3. Прямокутні водонагрівачі дозволяють більш ефективно використовувати простір у приміщенні, відрізняються зниженим показником втрати тепла, порівняно з циліндричними, за рахунок більшої товщини утеплювача.
Плоский водонагреватель
Плоский водонагрівач

При виборі побутової форми приладу слід враховувати, що звичайні циліндричні моделі обійдуться дешевшими за більш витончені моделі. У той же час вартість плоских водонагрівачів вища за циліндричні. Вони можуть мати два незалежні баки для води, другий використовується тільки при великій витраті.

Формы водонагревателей
Форми водонагрівачів

За способом встановлення

Виробники бойлерів пропонують величезний асортимент продукції. Пропоновані моделі зокрема поділяються на три види за способом монтажу:

 1. Вертикальний
 2. Горизонтальний
 3. Універсальний

Різні варіанти установки роблять можливим якнайкраще використовувати простір кухні або ванної. Горизонтальні бойлери можна розмістити під стелею, у кутку або ніші. Циліндричні моделі, за винятком витончених Slim, займають більше місця і придатні для великих приміщень.

Вертикальная установка электроводонагревателя
Вертикальне встановлення електроводонагрівача

Залежно від конструкції та технічних параметрів можливе настінне та підлогове встановлення пристрою. Підвішуватись на капітальні стіни та перегородки можуть водонагрівачі ємністю до 150 л, більш об'ємні – розміщуються на підлозі на міцній підставці.

Горизонтальная установка бойлера
Горизонтальне встановлення бойлера

Внутрішні покриття бака бойлера

Резервуар бойлера виготовляється з нержавіючої чи звичайної сталі. Для захисту бака від корозії застосовуються спеціальні захисні шари, що наносяться на поверхні, що контактують з водою. Як вибрати внутрішнє покриття бойлера, щоб забезпечити його максимальну довговічність? Розглянемо переваги та недоліки різних типів матеріалів:

 1. Нержавіюча сталь містить хром, і слабким місцем таких ємностей є зварні шви. Під дією високих температур зменшується концентрація цього елемента, отже, вони починають іржавіти і протікати
 2. У сталевих баках антикорозійний захист забезпечують покриття із спеціальної емалі. Цей матеріал повинен мати однаковий коефіцієнт теплового розширення та хорошу адгезію до металу. Найкращим чином таким умовам відповідають порошкові емалі, що наносяться з подальшим випалом при високих температурах до 850 °C.

При покупці водонагрівача звертайте увагу на термін служби та гарантії виробника, чим вони більші, тим вищі шанси на його тривалу та безвідмовну роботу.

 Внутреннее эмалевое покрытие электрического бойлера
Внутрішнє емалеве покриття електричного бойлера

Типи керування та електрична схема бойлера

Максимальна температура води в баку визначається реостатом або за допомогою електронного пристрою. Який бойлер надійніший і комфортніший у використанні: з електромеханічним реле або процесором? Водонагрівачі першого типу не чутливі до коливань напруги в мережі та прості в обслуговуванні. Поворотом ручки ви встановлюєте потрібний ступінь нагріву, реле з біметалічної пластиною відключить подачу струму при перевищенні заданого значення. Як тільки вода остигає, термостат замикає ланцюг, і ТЕН знову починає його підігрів.

Бойлер с электронным управлением
Бойлер з електронним керуванням

Бойлер з електронним блоком управління може програмуватись та працювати в режимі енергозбереження. Остання функція особливо корисна у квартирах та будинках, обладнаних дво- чи тризонними електролічильниками. Можна встановити такий алгоритм, при якому пристрій буде включатися тільки при мінімальному тарифі.

Бойлер электрический с электромеханическим термостатом
Бойлер електричний з електромеханічним термостатом

Правила встановлення та підключення бойлера

Придбаний пристрій може бути змонтований на стіну, підлогу або в ніші під мийкою в кухні. Існують правила, як встановити бойлер та підключити його до мережі. Для підключення однофазної моделі потужністю понад 1 кВт необхідно виконати такі кроки:

 1. Прокласти виділену силову лінію, захищену автоматом, безпосередньо від лічильника та встановити окрему розетку.
 2. У стіні висвердлити отвори в них вставити анкера, на які надягають ізолюючі втулки для запобігання блукаючим струмам.
 3. Водонагрівач підвішується за штатні кронштейни та підключається до водопроводу. На вході обов'язково ставиться кран припинення подачі води.

Зазвичай у комплект постачання водонагрівача не входить шнур із вилкою, їх потрібно купувати окремо. Провід повинен бути трижильним розрахункового перерізу, а вилка - обов'язково із заземленням.

Правила установки и подключения электрических бойлеров
Правила встановлення та підключення електричних бойлерів

Які бойлери краще — із «сухим» чи «мокрим» ТЕНом?

Теплоелектронагрівальні елементи можуть безпосередньо контактувати з водою або встановлюються у захисній колбі зі спеціальним покриттям. Який бойлер кращий: із «сухим» чи «мокрим» теном — питання досить складне. Для відповіді на нього необхідно розібратися в особливостях експлуатації обох типів пристроїв.

Устройство бойлера с «сухим» ТЭНом
Влаштування бойлера з «сухим» ТЕНом

Почнемо з доступнішого «мокрого» нагрівача, який працює як звичайний кип'ятильник. Головні його переваги: простота пристрою та невисока ціна. На цьому переваги його закінчуються: ТЕН обростає шаром накипу, погіршується тепловіддача, зростає витрата електроенергії, і перегорає. Крім того, він провокує електрохімічну корозію бака. Але як вибрати бойлер з «мокрим» ТЕНом, який прослужить досить довгий час? Слід віддавати перевагу моделям з додатковим опором, що суттєво зменшує руйнування магнієвого анода та знижує активність процесів утворення іржі.

Конструкция бойлера с «мокрым» ТЭНом
Конструкція бойлера з «мокрим» ТЕНом

При пошуку відповіді на питання, як вибрати бойлер із «сухим» ТЕНом, необхідно врахувати низку моментів:

 1. Такі моделі працюють абсолютно безшумно
 2. Нагрівач в них встановлюється під кутом, що уможливлює горизонтальний монтаж. Така схема суттєво прискорює нагрівання води, за однакових показників потужності тимчасові витрати скорочуються вдвічі.
Система бойлера с сухим ТЭНом
Система бойлера із сухим ТЕНом

Які нагрівачі краще - проточні чи накопичувальні?

Накопичувальний бойлер має масу переваг:

 1. Постійна наявність певного запасу гарячої води
 2. Можливість її використання навіть у разі припинення подачі електроенергії.
 3. Порівняно низька ціна.

Водночас моделі накопичувального типу мають і недоліки. Насамперед, це практично цілодобова витрата електроенергії. Другою особливістю досить ємних моделей є великі розміри, вона займає багато місця, що викликає труднощі при їх встановленні в малогабаритних квартирах.

Накопительный бойлер: преимущества и недостатки
Накопичувальний бойлер: переваги та недоліки

Щоб вибрати проточний бойлер, необхідно виходити з цілей та обсягів споживання гарячої води. Для миття рук і посуду досить простих моделей, потужністю від 3,5 до 5 кВт, для прийняття душу та ванної потрібні пристрої в 6 і більше кВт. До переваг цього варіанту, слід віднести:

 1. Невеликі розміри.
 2. Миттєве нагрівання води.
 3. Можливість встановлення певної температури рідини.

Головним недоліком проточних бойлерів є висока потужність. Для підключення такого пристрою необхідна потужна силова проводка та спеціальна триточкова розетка на 32 А.

 Как выбрать проточный бойлер?
Як вибрати проточний бойлер?

Найкращі виробники бойлерів

Асортименти сантехнічного обладнання здатні задовольнити вимоги будь-якого споживача. Важко визначитися бойлер якої фірми краще вибрати в умовах великої різноманітності моделей. На ринку представлені якісні та не дуже зразки продукції від європейських та азіатських виробників. У числі кращих компаній-виробників перші п'ять позицій розподілені таким чином:

 1. Garanterm. Випускає найкращі водонагрівачі економ-класу.
 2. Atlantic. Французький бренд виготовляє дуже економічні моделі.
 3. Indesit. Італійська торгова марка відрізняється витонченістю дизайну та високими експлуатаційними характеристиками.
 4. Thermex. Входить до трійки виробників за обсягами випуску, велика увага приділяється довговічності баків та захисту від корозії.
 5. Atmor. Ізраїльська компанія, що випускає надійні та малогабаритні проточні моделі.
Бойлер Garanterm
Бойлер Garanterm

Продукція перерахованих торгових марок відрізняється високою якістю, в той же час вона значно дорожча за китайські аналоги.

Водонагреватель Atlantic
Водонагрівач Atlantic

Поради спеціаліста з вибору бойлера

У статті докладно розглянуто обидва типи електричних водонагрівачів: і накопичувальні, і проточні. Але неупереджені відгуки споживачів дозволяють об'єктивніше встановити недоліки тієї чи іншої моделі. Найчастіше люди висловлюються саме про поломки та перебої в роботі пристроїв.

 Какой электрический водонагреватель выбрать?
Який електричний водонагрівач вибрати?

Фахівці компанії Porte's готові допомогти у виборі бойлера: зробити розрахунок мінімального необхідного обсягу та потужності. Консультації з питань підбору сантехнічного обладнання надаються клієнтам безкоштовно телефоном або через інтернет. Відповідь на ваш запит можна отримати в онлайн-чаті або на електронну адресу.